Ersağ Resmi Web Sitesi www.ersag.com.tr'dir.

Blog

ERSAĞ AROMATİK MASAJ YAĞI (100 ml)

in Sağlımız İçin İpuçları

blank

ERSAĞ AROMATİK MASAJ YAĞI (100 ml)

Ersağ aromatik masaj yağında bulunan bitki ekstraktları; Prunus Cerasus Seed Oil (vişne çekirdeği yağı), Papaver Somniferum Seed ( Haşhaş yağı), Menta Piperita (Bahçe Nanesi), Chamomilla Recutita (papatya özü) ve Eucalyptus Special Leaf oil ( Okaliptus)

Vişne Çekirdeği Yağı

-Vişne çekirdeğinin yağı A, B ve C vitamini bakımından oldukça zengin olmakla beraber çoklu doymamış yağ asitlerinden oleik ve linoleik asitler gibi değerli bileşenler içermektedir. Doğal bir yumuşatıcı olan yüksek antioksidanlar içerir. Ayrıca, Antosiyaninler, melatonin ve karotenoid içeriğine de sahiptir.

– Anti-inflamatuar (iltihabın engellenmesi) özelliği sayesinde fiziksel aktivitelerden kaynaklanan kas ağrısı ve vücut sertliği gibi semptomların azaltılmasına yardımcıdır. Ağrıyan bölgelere masaj yoluyla da uygulaması gerçekleştirilebilir.

-Enflamasyon ajanları olarak bilinen maddeler kanda arttıklarında kas ağrısına neden olan bazı enzimler çoğalır. Bu iltihabik oluşuma karşı melatonin benzeri kas gevşetici özellikte hormon benzeri yapılar kas kasılmalarının ve ağrılarının azalmasına yardımcıdır. Özellikle, su sporu ile uğraşan kişiler üzerine yapılan çalışmalarda egzersize bağlı kas ağrılarında azalma gözlemlenmiştir.

-Antosiyanin içeriği sayesinde vücudun dinamik kalmasını ve duyuların etkilenmesini sağlayarak hafıza ve refleks yeteneğinin gelişimini sağlamaya, melatonin içeriğine sahip olması sayesinde uyku kalitesinin sağlamasına yardımcıdır.

-Çoklu doymamış yağ asitleri alerjik ve kronik iltihaplanmanın vücutta arttırdığı bazı faktörlerin azalmasına yardımcıdır. Bu sayede, romatizmal artrit gibi ciltte ateş ve yangı oluşturan hastalıkların semptomların azaltılmasına yardımcıdır.

-Çoklu doymamış yağ asitleri, cilt irratasyonuna karşı koruyucu özellik gösterir. Bakteriyal enfeksiyonların ciltte oluşturduğu yangının azaltılmasına, cilt tahrişlerine bağlı hasar gören tabakaların yenilenmesine ve Atopik dermatit bulgularının azalmasına yardımcıdır.

Haşhaş Yağı

-Haşhaş uçucu yağında bulunan  n-nonadekan (%8,96), heneikosan (%10,83), n-pentakosan (%7,91), n-heptakosan (%5,19), 1- heptakosanol (%4,09), palmitik asit (%7,26) ve 1-nonadekanol (%16,31)  içeriğinin antimikrobiyal etkisi incelenmiştir. Hem Gram  (-) hem de Gram (+) bakterileri yok edici gücünün görülmesi geniş spektrumlu anti-bakteriyal özellik taşımasını sağlamıştır.

– Haşhaş tohumu yağı üzerine yapılan son çalışmalarda morfin benzeri yapılara sahip olabileceği olgusuna varılmıştır. Bu nedenle, aneljezik etkisi ile ağrı kesici özelliğe sahip olduğu vurgulanmaktadır.

-E vitamini içeriği açısından zengin olması, güneşin UVA ve UVB ışınlarının cilt üzerinde neden olduğu lekelenme ve hasarın engellenmesine yardımcıdır. Duyarlı cilt tiplerinde yatıştırıcı özellik göstermektedir.

Bahçe Nanesi Özü

– İçeriğinde mentol ve karvakrol içeriği yüksek olması nedeniyle, yağ formülasyonunda vücutta kullanımında romatizmal ve menstrual (muayen dönemlerinde)  kramp ağrıları üzerinde etkili olduğu dile getirilmektedir.

-Mentol içeriği ön plana çıkarken özellikle anti-bakteriyal özellikten bahsetmemize zemin hazırlıyor bunun yanında sadece Gram (+) bakterilere karşı değil aynı zamanda dirençli Gram (-) bakterilere karşı koruyucu özellik göstermesine olanak vermektedir.

-Özellikle düşük dozlarda (0,0001 mg/ml) mentol içeriği lokal anestezik madde olarak tanımlanır. Yani o bölgeyi halk diliyle uyuşturarak ağrı kapasitesinin azalmasını sağlamaktadır. Bununla ilgili çalışmalar, medikal uygulamalarda anestezi için kullanılan uyuşturucu ve bağımlılık yapan maddeler arasından morfin ile karşılatırılmasına dayanmaktadır.

-Mentol türevleri aynı zamanda, Anti-mikrobiyal etki başlığında anti-fungal (mantar karşıtı) etki kapasitesi de yüksektir.

-Bakteriyi öldürme gücü, mentol gibi fenolik bileşiklerin bakterinin çalışan enzimlerini durdurmasıyla ortaya çıkarken bu durum neticesinde o bölgede bakteri üremesini engeller. Bakterinin hücre zarını bozar ve çoğalamadan inflak etmesini sağlar.

-Aynı zamanda sekonder metabolit içeriğin zengin olmasından dolayı doğal bir antibiyotik vazifesi görmekte, çevrenin insan sağlığına negatif etkilerini minimize eder.

Papatya Özü

-Çok iyi bir temizleyici ajan olduğu için ölü hücreleri kaldırarak ve derinin küçük gözeneklerinin temizlenmesini sağlar. Bir yandan derideki atık ve toksinleri kaldırırken, içerdiği vitamin, mineral ve amino asitlerle deriyi besler ve yeni hücre yapımını arttırır.

-Bisabolol etken maddesi sayesinde, anti-inflamatuar etkisi ön plana çıkar, Ve vücudun bozulan bağışıklık sisteminin cilt üzerine atak yapmasını engellemeye yardımcıdır.

-Uçucu yağlar açısından zengin olduğu için yüz bölgesine sürüldüğünde cildi yatıştırırken, baş ağrısı ve benzeri semptomları üzerine de olumlu etkileri vardır.

-Cilt üzerinde diğer bitki ekstraktlarının emilimini kolaylaştırır.

-Anti-akne etkisi de çalışmalar arasındadır.

Okaliptüs

-Okaliptüs, solunum yolu rahatsızlıkları için hava yolunun açılmasını sağlarken aynı zamanda mikroorganizmaların burun ve ağız yolu ile vücuda girişinde bariyer oluşturur.

-Kan akışını ve cilt sağlığının artışında etkilidir, yara iyileşmesini hızlanmasında ve anti-romatoid ajan olarak görev yapar.

-İçeriğinde 1,8-sineol içeriği ile ciltte soğukluk hissinin verilmesine yardımcıdır.

-Yapılan bir çalışmada, morfin ve aspirin gibi ilaçlara karşı okaliptüsün ağrı kesici özelliği, cildi ısıtma etkisi, ödeme karşı etkinliği incelenmiştir. Morfin ile karşılaştırıldığında ilk 15 dk morfinden daha yüksek bir ısıtma etkisi göstererek anti-aneljezik özellik gösterdiği ve 90 dk ise hemen hemen aynı ağrı kesici özellik gösterdiği gözlemlenmiştir. Ödem azaltıcı etkisini de mevcut hasta gruba göre 3 kat azalttığı gözlemlenmiştir.

KULLANIM ŞEKLİ: Cilt üzerinde uygulamak istediğiniz bölgeye dairesel hareketler ile hafifçe masaj yaparak uygulayın.